Gastroskopia jest najbardziej skutecznym badaniem oceniającym górny odcinek przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica).
Przed badaniem należy usunąć ruchome protezy zębowe.
Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą lidokainy w aerozolu między szczęki pacjenta zakładany jest plastikowy ustnik. Następnie lekarz wprowadza do jamy ustnej i gardła giętki instrument o średnicy około 10 mm prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego.
Sam moment połykania może być nieprzyjemny. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest zupełnie niebolesne i tylko w niewielkim stopniu nieprzyjemne.
Na życzenie pacjentów badanie możemy wykonać w dodatkowym znieczuleniu dożylnym (leki o działaniu uspokajającym). Nie jest to równoznaczne ze znieczuleniem ogólnym (narkozą), czyli całkowitą eliminacją świadomości i bólu. Płytka sedacja uspokaja i spowalnia reakcje na bodźce.
W razie potrzeby istnieje możliwość pobrania materiału do badania histopatologicznego lub do oceny obecności bakterii Helicobacter pylori za pomocą testu ureazowego.
Przed badaniem nie należy spożywać posiłków przez minimum 7 godzin, a przynajmniej 5 godzin nie można pić.
Nie zaleca się palenia papierosów przez 4 godziny przed badaniem.
Leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (np. omeprazol, pantoprazol) należy odstawić minimum 14 dni przed badaniem.
Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi muszą skonsultować się z lekarzem prowadzącym (lekarz rodzinny, kardiolog, chirurg naczyniowy) celem ustalenia czasu odstawienia leku przed badaniem. Nie ma konieczności odstawiania leków przeciwpłytkowych (kwas acetylosalicylowy, np. Acard, Polocard.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami o badaniu, wypełnienie formularza Zgody oraz dostarczenie go na badanie.
Z powodu miejscowego znieczulenia gardła nie wolno przez minimum 30 minut po badaniu jeść ani pić - lekarz poinformuje o czasie rozpoczęcia spożywania jedzenia.
Po badaniu przeprowadzonym ze znieczuleniem dożylnym obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów przez minimum 10 godzin
Proszę poinformować lekarza, jeżeli w ciągu kilku godzin po zabiegu odczulibyście Państwo silny ból jamy brzusznej lub w przypadku pojawienia się czarnego stolca.
Całkowite bezpieczeństwo nie może być zagwarantowane przez żadnego lekarza, jednakże powikłania po gastroskopii mają miejsce niezwykle rzadko (przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego nie przekracza 0,05% badań, niekiedy może dojść do krwawienia po pobraniu wycinków). Bardzo rzadko dochodzi do objawów ze strony innych układów i narządów, takich jak zaostrzenie choroby wieńcowej, atak astmy lub padaczki.