Endoskopia kapsułkowa

Endoskopia kapsułkowa   jest bezprzewodową metodą endoskopowego badania przewodu pokarmowego, w szczególności jelita cienkiego, niedostępnego w badaniu gastroskopowym i kolonoskopowym. Badanie zalecane jest osobom, u których nie rozpoznano choroby będącej przyczyną dolegliwości, mimo wykonanych badań kolonoskopii i gastroskopii.
 W trakcie badania nie ma możliwości pobrania wycinków błony śluzowej jelita do badania histopatologicznego, wykonania polipektomii (wycięcia polipów).

Kapsułkę endoskopową, która jest wielkości dużej tabletki, połyka się popijając wodą.

Podczas przechodzenia przez przewód pokarmowy kapsułka wykonuje tysiące zdjęć, co pozwala uzyskać obraz jelita cienkiego.

W czasie badania nie odczuwa się żadnych dolegliwości, można wykonywać typowe codzienne czynności, jednakże należy unikać intensywnych ćwiczeń.

Po rozpoczęciu badania można pić wodę niegazowaną (minimum 1 szklanka co godzinę), posiłki można spożywać po 4 godzinach od połknięcia kapsułki (zaleca się zacząć od zup lub przecierów).

Ze względu na konieczność przyklejenia elektrod do klatki piersiowej, należy unikać kąpieli,

Kapsułka zostaje wydalona z organizmu po 24-48 godzinach w sposób naturalny.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie do badania polega na dokładnym oczyszczeniu jelita.

Kolonoskopia

ZGODA NA BADANIE

POWIKŁANIA

Powikłania po badaniu kapsułką endoskopową zdarzają się niezwykle rzadko, związane są z niedrożnością przewodu pokarmowego. Ryzyko utknięcia kapsułki w przewodzie pokarmowym oceniane jest na mniej niż 1%.

Proszę poinformować lekarza, jeżeli w trakcie badania odczulibyście Państwo bardzo silny ból jamy brzusznej lub inne niepokojące objawy (np. gorączka).

POSTĘPOWANIE PO BADANIU

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego postępowania po jego zakończeniu.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.